    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233867393
    Part No.:
    BFC233867393
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233867393.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, Y2
    Features:
    1. How to order BFC233867393 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233867393 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233867393?
    Image BFC233867393
    Part Number BFC233867393
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)