    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233866223
    Part No.:
    BFC233866223
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233866223.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, Y2
    Features:
    1. How to order BFC233866223 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233866223 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233866223?
    Image BFC233866223
    Part Number BFC233866223
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)