    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233844683
    Part No.:
    BFC233844683
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233844683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 20% 800VDC RAD
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order BFC233844683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233844683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233844683?
    Image BFC233844683
    Part Number BFC233844683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)