    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233823154
    Part No.:
    BFC233823154
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233823154.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 20% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order BFC233823154 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233823154 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233823154?
    Image BFC233823154
    Part Number BFC233823154
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)