    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233822224
    Part No.:
    BFC233822224
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233822224.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order BFC233822224 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233822224 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233822224?
    Image BFC233822224
    Part Number BFC233822224
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)