    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233812473
    Part No.:
    BFC233812473
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233812473.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 20% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    440V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order BFC233812473 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233812473 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233812473?
    Image BFC233812473
    Part Number BFC233812473
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 440V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -50°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)