    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233666153
    Part No.:
    BFC233666153
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233666153.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order BFC233666153 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233666153 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233666153?
    Image BFC233666153
    Part Number BFC233666153
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)