    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233666103
    Part No.:
    BFC233666103
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233666103.pdf
    Description:
    CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order BFC233666103 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233666103 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233666103?
    Image BFC233666103
    Part Number BFC233666103
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)