    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233661333
    Part No.:
    BFC233661333
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233661333.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.591" (15.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order BFC233661333 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233661333 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233661333?
    Image BFC233661333
    Part Number BFC233661333
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)