    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233627104
    Part No.:
    BFC233627104
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233627104.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order BFC233627104 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233627104 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233627104?
    Image BFC233627104
    Part Number BFC233627104
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)