    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233624223
    Part No.:
    BFC233624223
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233624223.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order BFC233624223 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233624223 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233624223?
    Image BFC233624223
    Part Number BFC233624223
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)