    Diotec Semiconductor 5KP110CA
    Part No.:
    5KP110CA
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    P600, Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED5KP110CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 110VWM 177VC P-600
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Package/Case:
    P600, Axial
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    110V
    Voltage - Breakdown (Min):
    122V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    177V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    28A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    P-600
    1. How to order 5KP110CA on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 5KP110CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 5KP110CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP110CA.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 5KP110CA pin diagram, 5KP110CA datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 5KP110CA
    Part Number 5KP110CA
    Manufacturer Diotec Semiconductor
    Package/Case P600, Axial
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V
    Voltage - Breakdown (Min) 122V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A
    Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)