    Vishay Sprague 595D336X9035R4T
    Part No.:
    595D336X9035R4T
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2824 (7260 Metric)
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 35V 2824
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, 595D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    280mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 595D336X9035R4T on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 595D336X9035R4T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 595D336X9035R4T?
    Image 595D336X9035R4T
    Part Number 595D336X9035R4T
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, 595D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)