    Skyworks Solutions Inc. 550CD24M7040DG
    Part No.:
    550CD24M7040DG
    Manufacturer:
    Skyworks Solutions Inc.
    Category:
    Oscillators
    Package:
    6-SMD, No Lead
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED550CD24M7040DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC VCXO 24.7040MHZ CMOS
    Manufacturer:
    Skyworks Solutions Inc.
    Series:
    Si550
    Package/Case:
    6-SMD, No Lead
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    VCXO
    Frequency:
    24.704 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    ±80ppm
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    98mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    1. How to order 550CD24M7040DG on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 550CD24M7040DG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 550CD24M7040DG?
    Image 550CD24M7040DGR 550CD24M7040DG
    Part Number 550CD24M7040DGR 550CD24M7040DG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Si550 Si550
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Active Active
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type VCXO VCXO
    Frequency 24.704 MHz 24.704 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output CMOS CMOS
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR) ±80ppm ±80ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 98mA 98mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)