    Skyworks Solutions Inc. 540BBA250M000ABG
    Part No.:
    540BBA250M000ABG
    Manufacturer:
    Skyworks Solutions Inc.
    Category:
    Oscillators
    Package:
    6-SMD, No Lead
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED540BBA250M000ABG.pdf
    Description:
    DIFFERENTIAL/SINGLE-ENDED
    Manufacturer:
    Skyworks Solutions Inc.
    Series:
    Ultra™ Si540
    Package/Case:
    6-SMD, No Lead
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Not For New Designs
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    250 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    LVDS
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±10ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    111mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.056" (1.43mm)
    1. How to order 540BBA250M000ABG on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 540BBA250M000ABG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 540BBA250M000ABG?
    Image 540BBA250M000ABGR 540BBA250M000ABG
    Part Number 540BBA250M000ABGR 540BBA250M000ABG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Ultra™ Si540 Ultra™ Si540
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 250 MHz 250 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±10ppm ±10ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 111mA 111mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package - -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.056" (1.43mm) 0.056" (1.43mm)