    Vishay Sprague 199D107X9016F6B1E3
    Part No.:
    199D107X9016F6B1E3
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 16V RADIAL
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.378" Dia (9.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order 199D107X9016F6B1E3 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 199D107X9016F6B1E3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 199D107X9016F6B1E3?
    Image 199D107X9016F6B1E3
    Part Number 199D107X9016F6B1E3
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTALEX™, 199D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.378" Dia (9.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)