    Vishay Sprague 199D107X0016F6B1
    Part No.:
    199D107X0016F6B1
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 100UF 20% 16V RADIAL
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTALEX™, 199D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.378" Dia (9.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 199D107X0016F6B1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 199D107X0016F6B1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 199D107X0016F6B1?
    Image 199D107X0016F6B1E3 199D107X0016F6B1
    Part Number 199D107X0016F6B1E3 199D107X0016F6B1
    Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague
    Series TANTALEX™, 199D TANTALEX™, 199D
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 100 µF 100 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 85°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.378" Dia (9.60mm) 0.378" Dia (9.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)