    KYOCERA AVX 0805PC562KAT1A
    Part No.:
    0805PC562KAT1A
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Lead Style:
    1. How to order 0805PC562KAT1A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0805PC562KAT1A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0805PC562KAT1A?
    Image 0805PC562KAT1A
    Part Number 0805PC562KAT1A
    Product Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)