    KYOCERA AVX 06033C474MAT2A
    Part No.:
    06033C474MAT2A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED06033C474MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 06033C474MAT2A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06033C474MAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06033C474MAT2A?
    Image 06033C474MAT2A
    Part Number 06033C474MAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)