    KYOCERA AVX 06031U390JAT2A
    Part No.:
    06031U390JAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED06031U390JAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 39PF 100V NP0 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    39 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.036" (0.91mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 06031U390JAT2A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06031U390JAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06031U390JAT2A?
    Image 06031U390JAT2A
    Part Number 06031U390JAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 39 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.036" (0.91mm)