    KYOCERA AVX 0201ZD103JAT2A
    Part No.:
    0201ZD103JAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED0201ZD103JAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 10V X5R 0201
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 0201ZD103JAT2A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0201ZD103JAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0201ZD103JAT2A?
    Image 0201ZD103JAT2A
    Part Number 0201ZD103JAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)