    STMicroelectronics STIEC45-30ACS
    Part No.:
    STIEC45-30ACS
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSTIEC45-30ACS.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 55VC SMC
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    STIEC, TRANSIL™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    55V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    500A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)