    YAGEO SR2512JK-07150RL
    Part No.:
    SR2512JK-07150RL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    2512 (6432 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSR2512JK-07150RL.pdf
    Description:
    RES 150 OHM 5% 1W 2512
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    SR
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    150 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    2512
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)