    Delevan SP1812-102G
    Part No.:
    SP1812-102G
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSP1812-102G.pdf
    Description:
    FIXED IND 1UH 1.58A 81 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    SP1812
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±2%
    Current Rating (Amps):
    1.58 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.06A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    81mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.134" (3.40mm)