    Littelfuse Inc. SMDJ7.5A-T7
    Part No.:
    SMDJ7.5A-T7
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMDJ7.5A-T7.pdf
    Description:
    TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    SMDJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    7.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    12.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    232.6A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)