    SiTime SIT1602BI-83-25N-40.000000
    Part No.:
    SIT1602BI-83-25N-40.000000
    Manufacturer:
    SiTime
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSIT1602BI-83-25N-40.000000.pdf
    Description:
    MEMS OSC XO 40.0000MHZ H/LV-CMOS
    Manufacturer:
    SiTime
    Series:
    SiT1602B
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    MEMS
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    40 MHz
    Function:
    Output:
    HCMOS, LVCMOS
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    4.2mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-PQFN (7x5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.039" (1.00mm)