    YAGEO RL1206JR-070R12L
    Part No.:
    RL1206JR-070R12L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRL1206JR-070R12L.pdf
    Description:
    RES 0.12 OHM 5% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RL
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    120 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±600ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)