    YAGEO RC2512JK-076K8L
    Part No.:
    RC2512JK-076K8L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    2512 (6432 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRC2512JK-076K8L.pdf
    Description:
    RES 6.8K OHM 5% 1W 2512
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    6.8 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    2512
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)