    YAGEO RC2512FK-07560RL
    Part No.:
    RC2512FK-07560RL
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRC2512FK-07560RL.pdf
    Description:
    RES 560 OHM 1% 1W 2512
    Resistance:
    560 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    1W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)