    Microchip Technology MIC5319-1.85YD5
    Part No.:
    MIC5319-1.85YD5
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC5319-1.85YD5.pdf
    Description:
    IC REG LIN 1.85V 500MA TSOT23-5
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.85V
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C