    Microchip Technology MIC5249-2.8YMM
    Part No.:
    MIC5249-2.8YMM
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC5249-2.8YMM.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8MSOP
    Package/Case:
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.6V @ 300mA
    Current - Output:
    300mA
    PSRR:
    65dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C