    Microchip Technology MIC5237-2.5YU TR
    Part No.:
    MIC5237-2.5YU TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC5237-2.5YU TR.pdf
    Description:
    500MA LOW-DROPOUT REGULATOR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.7V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    170 µA
    Current - Supply (Max):
    20 mA
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)