    Microchip Technology MIC3775-1.8YMM
    Part No.:
    MIC3775-1.8YMM
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC3775-1.8YMM.pdf
    Description:
    750 MA MICROCAP LOW-VOLTAGE LOW-
    Package/Case:
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 750mA
    Current - Output:
    750mA
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C