    Microchip Technology MIC37301-1.8WR TR
    Part No.:
    MIC37301-1.8WR TR
    Package:
    SPAK-5 (5 Leads + Tab)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC37301-1.8WR TR.pdf
    Description:
    3.0AMP, LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
    Package/Case:
    SPAK-5 (5 Leads + Tab)
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    50 mA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable, Error Flag
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)