    Microchip Technology MIC37101-2.1YM
    Part No.:
    MIC37101-2.1YM
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC37101-2.1YM.pdf
    Description:
    1 AMP LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.1V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C