| Image |  |
| Series | CSR13 | CSR13 | CSR13 | CSR13 | CSR13 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1 µF | 10 µF | 10 µF | 4.7 µF | 10 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage - Rated | 50 V | 20 V | 20 V | 50 V | 75 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - | - | - | - |
| Lifetime @ Temp. | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - | - | - | - |
| Lead Spacing | - | - | - | - | - |
| Manufacturer Size Code | A | B | B | B | C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Failure Rate | B (0.1%) | M (1%) | B (0.1%) | M (1%) | C (0.01%) |