    Vishay Sprague M39003/01-2349/TR
    Part No.:
    M39003/01-2349/TR
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Axial
    Description:
    CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    CSR13
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    Type:
    Hermetically Sealed
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
    Height - Seated (Max):
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    M (1%)