    Texas Instruments LP38693QSD-1.8/NOPB
    Part No.:
    LP38693QSD-1.8/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package:
    6-WDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP38693QSD-1.8/NOPB.pdf
    Description:
    LP38693-Q1 - 500MA LOW DROPOUT C
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    6-WDFN Exposed Pad
    Voltage - Input (Max):
    10V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    55 µA
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-WSON (3x3)
    1. How to order LP38693QSD-1.8/NOPB on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP38693QSD-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP38693QSD-1.8/NOPB?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 1.25V 1.8V 2.5V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - 9V - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA - - 0.73V @ 500mA 0.55V @ 500mA
    Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA
    Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
    PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C