    Texas Instruments LP38692MP-2.5
    Part No.:
    LP38692MP-2.5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package:
    TO-261-5, TO-261AB
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP38692MP-2.5.pdf
    Description:
    LP38692 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-5, TO-261AB
    Voltage - Input (Max):
    10V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)