    National Semiconductor LP2981AIM5-3.3
    Part No.:
    LP2981AIM5-3.3
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP2981AIM5-3.3.pdf
    Description:
    LP2981A 100-MA ULTRA-LOW DROPOUT
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.37V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    95 µA
    Current - Supply (Max):
    1.7 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C