    Cree LED JR5050BWT-K-B35EK0000-N0000001
    Part No.:
    JR5050BWT-K-B35EK0000-N0000001
    Manufacturer:
    Cree LED
    Category:
    LED White Lighting
    Package:
    2020 (5050 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDJR5050BWT-K-B35EK0000-N0000001.pdf
    Description:
    LED J WARM WHT 3500K 2020
    Manufacturer:
    Cree LED
    Series:
    J
    Package/Case:
    2020 (5050 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Color:
    White, Warm
    CCT (K):
    3500K 3-Step MacAdam Ellipse
    Flux @ 85°C, Current - Test:
    408lm (Typ)
    Flux @ 25°C, Current - Test:
    440lm (Typ)
    Current - Test:
    80mA
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    28.4V
    Lumens/Watt @ Current - Test:
    194 lm/W
    CRI (Color Rendering Index):
    70
    Current - Max:
    240mA
    Viewing Angle:
    120°
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    2020
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.035" (0.90mm)