    Panasonic Electronic Components ERA-6AED682V
    Part No.:
    ERA-6AED682V
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDERA-6AED682V.pdf
    Description:
    RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Series:
    ERA-6A
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    6.8 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)