    Delevan ER1641-822JM
    Part No.:
    ER1641-822JM
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDER1641-822JM.pdf
    Description:
    FIXED IND 8.2UH 245MA 1.32OHM TH
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    ER1641
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Molded
    Material - Core:
    Iron
    Inductance:
    8.2 µH
    Tolerance:
    ±5%
    Current Rating (Amps):
    245 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    1.32Ohm Max
    Q @ Freq:
    50 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant:
    50MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    7.9 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)