    Delevan ER1641-681JP
    Part No.:
    ER1641-681JP
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDER1641-681JP.pdf
    Description:
    FIXED IND 680NH 420MA 450MOHM TH
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    ER1641
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Molded
    Material - Core:
    Phenolic
    Inductance:
    680 nH
    Tolerance:
    ±5%
    Current Rating (Amps):
    420 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    450mOhm Max
    Q @ Freq:
    42 @ 25MHz
    Frequency - Self Resonant:
    190MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    25 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)