ER1025-29JR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ER1025-29JR.
| Inductance | 22 µH | 560 nH | 220 nH | 820 nH | 100 nH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 140 mA | 545 mA | 1.025 A | 415 mA | 1.35 A |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.3Ohm Max | 500mOhm Max | 140mOhm Max | 850mOhm Max | 80mOhm Max |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | 30 @ 25MHz | 33 @ 25MHz | 28 @ 25MHz | 40 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | 300MHz | 510MHz | 250MHz | 680MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 2.5 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) |