    Chemi-Con EKY-500ELL332MM40S
    Part No.:
    EKY-500ELL332MM40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKY-500ELL332MM40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KY
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)