    Delevan DC630-563K
    Part No.:
    DC630-563K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDDC630-563K.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 3.77A 69 MOHM TH
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    3.77 A
    Current - Saturation (Isat):
    9.2A
    DC Resistance (DCR):
    69mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.830" (21.08mm)