    Delevan DC630-183K
    Part No.:
    DC630-183K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDDC630-183K.pdf
    Description:
    FIXED IND 18UH 7A 20 MOHM TH
    Inductance:
    18 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    7 A
    Current - Saturation (Isat):
    16A
    DC Resistance (DCR):
    20mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.830" (21.08mm)