    Delevan DC630-153K
    Part No.:
    DC630-153K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDDC630-153K.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 8.09A 15 MOHM TH
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    8.09 A
    Current - Saturation (Isat):
    17.5A
    DC Resistance (DCR):
    15mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.830" (21.08mm)