    Delevan DC630-103K
    Part No.:
    DC630-103K
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Radial, Vertical Cylinder
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDDC630-103K.pdf
    Description:
    FIXED IND 10UH 9.5A 10 MOHM TH
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    DC630
    Package/Case:
    Radial, Vertical Cylinder
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    9.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    21.5A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    10mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.830" (21.08mm)